Rancangan Pengajaran Harian


Mata Pelajaran : Ibadah                                                                                               
Tajuk                     : Rukun Solat
Tarikh              : 18 April 2012
Masa                : 8.15 – 8.45 pagi (30 minit)
Kelas               : Tahun 4
Bilangan Pelajar           : 30 orang murid
Strategi / Kaedah          : Berpusatkan guru dan murid.
Hasil Pembelajaran         : Di akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
1)      Menyebut pengertian solat.
2)      Menyatakan erti rukun.
3)      Menyebut erti rukun solat.
Pengetahuan Sedia ada                : Murid pernah mendengar kalimah solat dan rukun.
KBKK                                     : Menjana idea, menilai, membuat urutan dan membuat kesimpulan.
Penerapan Ilmu                                : Kesihatan dan moral
Penerapan Nilai                                : Taat, istiqamah, teliti, beradab dan taqwa
Bahan Bantu Mengajar : 1) Komputer.
                                                2) Pemancar LCD
                                               3) Papan putih / marker pen
                                                  4) Buku teks
                                                5) Lembaran kerja

Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi
(3 minit)


Gambar sebuah bangunan

Memberi salam dan meminta murid membaca doa.

Menayangkan kepada murid gambar sebuah bangunan  dan meminta murid membuat ulasan.

Mengaitkan jawapan murid dengan tajuk dan isi pelajaran yang akan diajar melalui soal jawab.

Menjawab salam guru dan membaca doa beramai-ramai.

Memerhati gambar dan membuat ulasan berdasarkan apa yang dilihat.


Menjawab pertanyaan guru tentang pentingnya struktur tiang dalam pembinaan sebuah bangunan. Tiang pada bangunan diumpamakan solat dalam Islam.



KBKK: Pemikiran reflektif

ILMU: Sains

Nilai : Taat perintah Allah


BBM:
Komputer
Pemancar LCD



Langkah 1

(7 minit)



Pengertian Solat. Solat ialah beberapa perkataan dan perbuatan yang dimulai dengan takbiratul ihram dan disudahi dengan salam mengikut syarat-syarat tertentu.

Guru menyoal murid tentang pengertian solat.

Guru menayangkan pengertian solat melalui Slide power point. 

Meminta murid membaca pengertian Solat berpandukan slide yang ditayangkan.

Menjawab soalan guru tentang makna solat.

Melihat dan mendengar penerangan guru.


Murid membaca pengertian solat dengan bimbingan guru.

KBKK: Menjana idea

ILMU:
Nilai : Taat perintah Allah


BBM:
Komputer
Pemancar LCD




Langkah 2

Penstrukturan idea
( 6 minit )




Pengertian Rukun.
Rukun ialah sesuatu perkara yang mesti ada dan dilakukan dalam tiap-tiap amalan.



Meminta murid – murid membaca makna rukun dengan cara merujuk buku teks.

Meminta murid membaca melalui slide dan penerangan guru tentang pengertian rukun.

Meminta murid menyebut contoh amalan lain dalam Islam yang melibatkan rukun


Merujuk buku teks dan membaca secara individu.



Membaca dan mendengar penerangan guru.



Mnyebut contoh – contoh amalan dalam Islam yang mengandungi rukun

KBKK:
Menjana Idea

ILMU:
 Bahasa Melayu

NILAI:
Taat

BBM:
Buku teks
Komputer
Pemancar LCD






Langkah    3:
Aplikasi Idea
( 7 minit)

Pengertian Rukun Solat.
Rukun Solat ialah perkara-perkara yang wajib dilakukan semasa mengerjakan solat, jika ditinggalkan tidak sah solat itu.

Meminta murid menyebut pengertian rukun solat melalui pengetahuan sedia ada murid.

Meminta murid membaca slide dan penerangan guru tentang Rukun Solat.





Beberapa murid menyebut pengertian  rukun solat mengikut fahaman masing-masing.

Membaca secara mengikut bacaan wakil setiap kumpulan

KBKK:
Menilai

Ilmu:
Moral

NILAI:
Bertaqwa

BBM:
Komputer
Pemancar LCD



Langkah 4:
Penilaian
( 5 minit)

Latihan bertulis:

1.Membulatkan jawapan yang betul pada soalan objektif berbentuk aneka pilihan.

Mengedarkan lembaran kerja kepada murid dan meminta murid menjawabnya

Memantau murid menjawab soalan dan memberi bimbingan sekiranya diperlukan.

Menerima lembaran kerja dan menjawab soalan secara individu.

KBKK:
Mengenal pasti dan membanding beza.

ILMU:
Moral

NILAI:
Teliti

BBM:
Lembaran kerja



Langkah 5:
Penutup
 (2 minit)

Kesimpulan

1.Pengertian solat.
2.Pengertian Rukun.
3.Pengertian Rukun Solat.

Meminta murid-murid menyebut pengertian solat,rukun dan rukun solat.

Menyebut pengertian solat, hukum dan rukun solat.

KBKK:
Membuat urutan

ILMU:
Pendidikan Jasmani

NILAI:
Yakin dan Takwa


REFLEKSI:
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________            
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (unit 2)

Mata Pelajaran                 : Ibadah
Tajuk                                     : Rukun Solat
Tarikh                                    : 22  April 2012
Masa                                     : 9.15 – 9.45 pagi ( 30 minit )
Kelas                                     : Tahun 4
Bilangan Pelajar                                : 30 orang pelajar
Strategi / Kaedah             : Berpusatkan guru dan pelajar
Hasil Pembelajaran         : Di akhir pembelajaran, pelajar dapat :
1)      Menyebut dalil diwajibkan solat
2)      Menyebut rukun-rukun solat
3)      Menyatakan bahagian rukun solat.

Pengetahuan Sedia Ada                : Murid pernah melakukan solat.
KBKK                                     : Menjana idea, menilai dan membuat urutan.
Penerapan ilmu                                : Kesihatan, Moral          
Penerapan Nilai                                : Bertaqwa, beradab dan taa
Bahan Bantu Mengajar  : 1) Komputer
                                                  2) Pemancar LCD
                                                 3) Papan putih / marker pen
                                               4) Lembaran kerja/ buku latihan
                                                    5) Buku teks.



Langkah / Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti
Catatan
Guru
Pelajar

Set Induksi
(3 minit)










 


Langkah 1
( 5 minit)

Gambar pokok












Dalil diwajibkan solat.


Memberi salam dan meminta pelajar membaca doa.
Memperdengarkan nasyid lagu “Sepohon kayu”  kepada murid.

Menyoal murid dan                    mengaitkan jawapan pelajar dengan tajuk yang akan dipelajari melalui soal jawab.




Memperdengarkan bacaan dalil diwajibkan solat mela lui pemancar LCD. 

Menulis ayat di papan putih dan meminta murid membaca mengikut bacaan guru.

Menjawab salam guru dan membaca doa beramai-ramai.
Mendengar lagu nasyid sambil menghayati senikata lagu.

Menjawab soalan guru dan memberi ulasan berdasarkan pandangan masing-masing.





Mendengar dan mengikut secara perlahan-lahan.

Membaca dengan mengikut bacaan guru secara berulang.

KBKK:
Pemikiran refleksi
ILMU:
Moral
NILAI:
Beradab
BBM:
Komputer
Pemancar LCD
KBKK:
Menjana idea


KBKK: Menjana Idea
NILAI: Mendengar teliti
ILMU:
Kesihatan

6 comments:

  1. Amat bagus rancangan pengajaran ini. Boleh dikongsi

    ReplyDelete
  2. Salam ustazah.
    Saya dah send bahan ini untuk rujukan kawan-kawan. mohon izin dan terima kasih.

    ReplyDelete
  3. kalau dapat diperbanyakkan lagi, alangkah bagusnya. boleh digunakan sepenuhnya. apapun tahniah

    ReplyDelete